חדשות ועדכונים
X
https://www.youtube.com/embed/SFvdHvlAZGo 2020-04-22 5 הגרפיטי ששינו את העולם- סיור וירטואלי שיעיף לכם ת׳סכך

שמעתם שפתחו את השמיים? שאפשר לטוס לאן שרוצים?! בברזיל כבר הייתם? בפריז? בלונדון? כי אם גם לך נמאס מהמצב ונשרף לכם המוח בבית ובא לכם לבקר ביעדים הכי חמים שיש אנחנו מזמינים אתכם לסיור בעקבות 5 היצירות גרפיטי ששינו את העולם דרך סיור – משחק וירטואלי עם חידות שישאיר אותך עם טעם של עוד. לחצו כאן כדי לשמוע עוד

קרא עוד 2020-03-12 סיור אוכל בעיר העתיקה ירושלים

הצטרפו אלינו למסע טעימות אותנטי, בין הזמנים והדתות השונות, דרך העיר העתיקה של ירושלים שבין החומות. נשמע על ההיסטוריה העשירה של המקום, שהפכה אותו לקדוש עבור שלושת הדתות, נלך דרך הרובעים השונים, נראה את כל סוגי האנשים, נטעם משפע של מאכלים ונשמע את הסיפורים הכי מעניינים. נתחיל בקפה אסלי מקומי, נטעם מאפה במאפייה שקיימת מעל 400 שנה, נבקר במפעל טחינה ותיק ונחבא ונטעם טחינה שחורה, נגלה מה הופך חומוס להכי טוב, נריח תבלינים עם סגולות מיוחדות, נשמע על עסק שעובר בדורות ונקנח במקום שהפך ל״מקדש״ המתוקים של העיר העתיקה, המוסד היחיד שמוסכם על כולם בתור הטוב ביותר בתחומו. נקח אתכם דרך הסמטאות הצרות והפחות מוכרות, נבקר בתצפיות יפות ויחד נפתח את הפה ואת הלב לכל השפע שיש לעיר העתיקה להציע.

2020-03-12 סיור גרפיטי במרכז הסצנה הירושלמית

הרבה מעבר לעוד חומה- פרויקט "קירות מדברים" במושב שתולה

שתף

מה מביא אמנית מלונדון, אמן מדרום אפריקה ואמנים ישראלים להתאחד?

ואיך עץ זית שוב סמל לשלום?

כשהתחילו להבנות חומת הגנה בגבול הצפון ב2017 היו הרבה ויכוחים. היו שטענו שהחומה פוגעת בנוף ובתיירות. בסופו של דבר מדובר על אחד המקומות הכי יפים בארץ ופתאום יש בו חומה.

שנה אחרי שהתחילו לבנות אותה הוחלט לעשות הפוך על הפוך ולהפוך את האתגר לברכה. בוא נגלה מה עשו במקום.

כשיש לך חומה תקועה מול הבית- איך תרגישו?

מה כבר אפשר לעשות עם זה? 

בוא נגלה>>

למה בכלל לבנות חומה?

החומה, המגנה על חלקו המזרחי של היישוב מפני צלפי חיזבאללה שמעבר לגבול, מתנשאת לגובה של כ-4 מטרים ונמתחת לאורך 200 מטר. ביולי 2006 נהרגו בסמוך שלושה לוחמים.

אבל החומה כל כך אפורה ומכוערת… כמו פיל לבן שמזכיר לכל התושבים את הטראומות הקשות שלהם.

תושבת אחת החליטה לעשות עם זה משהו. ראיינו את מרב עוזיאל, מקימת הפרוייקט:

"בגדול היה לי משעמם. אני ירושלמית, הגעתי לצפון ולא היה לי מה לעשות. אני מטפלת רגשית, ורציתי לעשות שינוי תודעתי. כשמסתכלים על חומה אפורה שיש מאחוריה לבנון אז זה מפחיד, אבל אם החומה צבעונית זה יכול לשנות את התודעה. לכן פניתי ל – Artists4Israel . זו עמותה מדהימה מארה"ב שהמטרה שלה פשוט להראות את היופי בארץ. אין התעסקות בפוליטיקה וסכסוך, אלא באנשים עצמם.

הפרויקט היה בשיתוף עם התושבים, המטרה הייתה לתת להם את השליטה, כיוון ששליטה זה ההפך מטראומה. עשינו עם התושבים קבוצת מיקוד והם נתנו תחושות ורגשות, אותם שלחנו לאמנים. האמנים מכל הגיעו מכל העולם, מיפן, לונדון, דרום אפריקה, קובה, רחבי ארה"ב… כמה מאמנים הכי מפורסמים בעולם. הם שלחו סקיצות ומחשבות בהתאם לרגשות שהתושבים העלו. לא אמרנו להם מה לצייר, רצינו שהם יקחו את זה למקום שלהם, אבל כן אישרנו את הדימויים. זה אחד הפרוייקטים היחידים בעולם שאמנים (לא ציירים) מציירים לפי התחושות של התושבים ולא התחושות שלהם עצמם.

אני בעצמי אחות שכולה, וזה לא הגיוני להתעלם מזה שהייתה שם מלחמה. התחלנו בדיוק בנקודה שבה הייתה חטיפת החיילים שהתחילה את מלחמת לבנון השנייה. חשבנו יחד עם המשפחות השכולות מה לצייר והחלטנו על קו מנחה. לא רצינו משהו עצוב, אלא משהו עם הרבה משמעות. החלטנו על פרחים – בשפה צבאית זו מילה איומה, פצוע והרוג, אבל בשפה המדוברת זה יפה, צומח, צבעוני… השתמשנו במיוחד בלוטם – צמח שפורח אחרי אסונות. לבת שלי קוראים לוטם, היא נולדה יומיים לפני האזכרה של אחי.

הקושי הכי גדול היה מול הרשויות, אף אחד לא מכיר אותי, פתאום אני מוציאה להם פרוייקט מטורף ושאפתני. הם נתנו אישורים ועזרו אבל במשך חצי שנה עבדתי בהתנדבות, גייסתי כספים ופניתי לאמנים ולתושבים.
בשנה האחרונה התחלתי להדריך בעצמי סיורים. הבנתי שיש הרבה שמדריכים שם בלי לדעת על מה באמת מדובר – אבל דווקא לי יש את כל המידע מבפנים! אני עובדת בעיקר עם קבוצות פרטיות מוזמנות. בכל מקרה אני מזמינה את כולם לבוא לבקר בפרויקט המדהים הזה. יש שם אפילו בית קפה חמוד במקום😊"

כפי שמרב ציינה, הפרוייקט נעשה בשיתוף עמותת Artists4Israel, שמציירת בכל העולם למען ישראל. ההתמחות שלהם היא בריפוי קהילות שיש להם סכסוכים ביטחוניים דרך האמנות. מרב והעמותה יצרו קשר בין תלמידי האזור, תושביו, הורים שכולים לנופלי המלחמה והאמנים עצמם, ששוכנו כאורחים בקהילת שתולה עד סיום צביעת החומה.

בסוף הגיעו שמונה אמני גרפיטי מוכרים מרחבי העולם, שחלקם אמנים מפורסמים המציגים בגלריות נחשבות בחו"ל.

בחרתי באמנית אחת שממש הרשימה אותי, בעיקר במשחק שהיא עשתה בשימוש הנוף. הכירו את זאבו Zabou

Zabou זאבו- אמנית רחוב, רק בת 30, וכבר הספיקה לעשות כל כך הרבה בין היתר להרצות בטד על ההשפעה של גרפיטי בהרצאה בשם From graffiti to street art the evolving nature of urban art | Zabou | TEDxLimassol.

זאבו מספרת איך היא התחילה לעשות אמנות בשנת 2012 כשעברה ללונדון מפריז, ללימודים. היא כל כך התרשמה מאמנות הרחוב והגרפיטי המקומי, שהיא החליטה להתחיל לצייר ולרסס בעצמה על קירות ומאז הכל היסטוריה!

הציורים שלה הם בעיקר של דיוקנאות ריאליסטיים בשחור לבן ומה שהופך את זה למבריק המשחקים שהיא עושה שיוצרים אינטראקציה עם הסביבה שהיא מציירת בה.

זאבו לוקחת את השראה מהאנשים, ההיסטוריה וההקשר החברתי של המקום בו היא מציירת. כל ציור קיר שלה שונה ומיוחד, בהתאמה אישית לקיר. היא מציירת דיוקנאות של אנשים אנונימיים ומפורסמים כאחד ויש לה מגוון נושאים מכל מין, גיל או לאום. הנושאים בציורים שלה מאוד עכשוויים והיא משתמשת במוטיבים של אמנות, אהבה, טבע או פשוט עלינו: בני האדם. היא מטיילת ומציירת פורטרטים ענקיים, מה שהופך את העולם למקום צבעוני יותר, קיר אחד בכל פעם.

מאז 2012, זאבו עשתה לעצמה שם לא קטן. היא השתתפה בפרויקטים רבים בפסטיבלים ברחבי העולם, בין אינדונזיה לקפריסין, ארה"ב, איטליה, צרפת וקולומביה. היא מאמינה שאמנות ציבורית יכולה לחבר קהילות יחד ולאפשר לאנשים להשפיע ישירות על הסביבה שלהם.

"ציירתי את עץ הזית הזה, שגדל משני צידי חומת הגבול בין לבנון לישראל, סמל לאחדות ולשלום"

תמונה של זאבו מכתבה במגזין האקלי hackneymagazine

אמן נוסף שממש הרשים אותי היה אמן הגרפיטי פאלקו FALKO ONE שהוא כנראה אמן הגרפיטי הכי מפורסם מכולם בפרוייקט הזה והגיע כל הדרך מדרום אמריקה.

התחיל לצייר על קירות בגיל 16 והוא מספר שזה לא היה בקטע פוליטי או חברתי או מסר בומבסטי- אלא בעיקר בשביל ליצור רושם על בנות ולקבל כבוד.

כשהוא היה בן 3 הוא נאלץ לעזוב את השכונה שהוא חי בה לשכונה אחרת ״לשחורים בלבד״ בעקבות האפרטהייד ששלט בדרום אפריקה והפרידו בשכונות בין לבנים לשחורים.

פלקו מצייר פילים בעיקר בעיירות קטנות ומוזנחות כי לדעתו הן אלה שצריכות את זה הכי הרבה, את הצבע.

הוא צייר בכל מיני עיירות עוד ועוד ותוך כדי הרגיש איך הערכים שלו משתנים בגלל זה.

בהתחלה אנשים היו סקפטים לגבי הציורים שלו ולאט לאט התחילו להתחבר ולהתלהב ממה שהוא עושה והתחילו לבקש שהוא יבוא לצייר אצלם.

הרעיון מבחינתו זה להשאיר משהו יפה לקהילה, למקום. הוא מסתובב בכל העולם, מתחבר למקום, לאנשים ולסיפור ולפי זה הוא יוצא.

זה מה שהוא רוצה לעשות כל חייו וזה כל מה שהוא אי פעם רצה לעשות.

אמנים ישראלים שלקחו חלק פעיל היו ONE LOVE, סולומון סוזה, דמיאן טאב ועוד.

איזה מטורף לראות איזה אמנים הגיעו לצייר ואיזה ציורים נפלאים הם ציירו.

ממליצה לקרוא עוד בבלוג של עינת הרשקו על הפרוייקט ועל התהליך, כתבה ממש מעניינת! 

https://www.alter-na-tiva.co.il/2018/08/24/%D7%A7%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%AA-%D7%9E%D7%93%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%A9%D7%AA%D7%95%D7%9C%D7%94/

logo-dark

הצטרפו אלינו לסיורים בעקבות האנשים הכי משפיעים בערים הכי משמעותיות בעולם: סיורי גרפיטי, סיורי אוכל, סיור בעקבות אמנים ובתי מלאכה, סיורים קולינרים בתל אביב, חיפה, ירושלים, בית לחם, אתונה, ליסבון ופריז.

חכו תראו איך אנחנו במדיה

דברו איתנו

כתובת                     אליפלט 23, תל אביב

דואר אלקטרוני     info@grafitiyul.co.il

התקשרו אלינו       055-6638970

Kadima Plus בניית אתרים ופרסום
שכחתם את הסיסמה? הזינו את כתובת הדואר האלקטרוני ותקבלו קישור לאיפוס הסיסמה למייל.

לא מצאת את מה שחיפשת?

השאר לנו נייד ונשמח לעזור לך!

Didn't find what you were looking for

write down your contact info and we will call you right back