גרפיטי – אמנות או ונדליזם?


גרפיטי הוא כל כתובת מאותיות או ציור שנעשה מתוך כוונה להביע עמדה, רצון או ביטוי עצמי. יש מגוון של יצירות שניתן לקרוא להם גרפיטי כמו כתובת סתמית שמטרתה וונדליזם וציורי גרפיטי של כתובות מעוטרות כדי לייצג את שם האמן, או ציורי קיר קטנים או גדולים ועוד הרבה. לעיתים הגרפיטי הוא אמנות, ולעיתים מדובר בציורים או כתובות שנועדו להעביר מסרים חברתיים שונים, פעמים רבות של מחאה והתנגדות לסדר הקיים. עד לפני שנים מספר הגרפיטי נחשב תמיד לעבירה על החוק ונהגו לראות בו ונדליזם. עם השנים השתנתה התפיסה לגבי הגרפיטי, שהפך לאמנות מקובלת במקומות רבים בעולם בדומה לציור קיר ואמנים הפעילים בו קיבלו הכרה וקהל עוקבים. בין אמני הגרפיטי המוכרים ניתן לציין את בנקסי, Dede ואחרים.
פירוש המילה "גרפיטי" בא משפות שונות ומקורה הראשוני הוא המילה היוונית "גרפאין" שמשמעותה "לכתוב". עוד אפשרות למקור מילה זו היא פירוק המילה ל- "גרף" ו- "טי" הפירוש של זה ביוונית הוא קווי צבע. גרפיטי היה קיים מאז ימי קדם - כבר באימפריה הרומית וביוון העתיקה התקיימו כתובות גרפיטי. ניתן אפילו לומר שציורי מערות קדומים הם גרפיטי.
דוגמאות ראשונות של גרפיטי ניתן למצוא בעיר היוונית אפסוס (בטורקיה). ככל הנראה מדובר היה בפרסומת של בית בושת. גרפיטי ויקינגי ניתן למצוא הן ברומא והן באירלנד.
פוסט גרפיטי או אמנות רחוב (Street Art), היא אמנות המוצגת במקומות ציבוריים, בעיקר ברחובות העיר, כחוק וכשלא כחוק. (ישנם ציורים ("פיסים") המאושרים על ידי הרשויות).
הטכניקה הכי שכיחה של גרפיטי היא ע"י שימוש בספריי צבע וזו גם הדרך המסורתית ביותר אך יש דרכים שונות רבות ליצור גרפיטי כמו מדבקות (סטיקרים),רולרים, מטפים הממולאים מחדש בצבע, טושים ושאר אמצעים שאינם נחשבים מסורתיים בתרבות הגרפיטי. לרוב נובעת אמנות הרחוב מרצון האמנים לחשוף את יצירותיהם, דעותיהם הפוליטיות והחברתיות וכדומה, אך גם הפגיעה עצמה ברכוש מאפשרת מחאה ולפעמים נעשת כנקמה. אי החוקיות שבעניין נחשבת לעיתים כ"חלק מהמשחק".
הפוסט גרפיטי החל במהלך שנות ה-80 ותחילת שנות התשעים של המאה ה-20 על ידי אמני הרחוב Cost ו-Revs אשר היו הראשונים להפיץ את שמם בעזרת טכניקות שונות מהמקובל. את המושג "פוסט-גרפיטי" טבע האמן הצרפתי stak.לרוב נוצר וויכוח בין אמני ה"גרפיטי המסורתי" לבין אמני רחוב שלא באישור לגבי אותנטיות, שיכולים להביא ל"ביפים" (=ריב רחוב).
גרפיטי משמש פעמים רבות כמחאה פוליטית או מחאה נגד המשטר, כאמצעי להבעת דעה ולשיבוש תרבות. דוגמה בולטת לאומן גרפיטי מסוג זה הוא בנקסי, אמן אנגלי, אשר מתמחה בציור גרפיטי אומנותי בעל מסר פוליטי תוך שימוש באירוניה לצורך העברת המסר הרצוי.
 
מונחים באמנות הגרפיטי המודרנית
  • טוי-(TOY-צעצוע) מונח המשומש בדרך כלל ב"ביפים" ומתאר את ה"רייטר" כמתחיל ובור, שלא מבין את כללי המשחק.
  • ביף-(BEEF) מונח המתאר יריבות בין שני "רייטרים". היריבות קיימת רק בעולם הגרפיטי ואינה אלימה.
  • רייטר-(WRITER) אמן גרפיטי, בלשון מתוקנת או כל מי שכותב את שם הרחוב שלו (הסמוי).
  • טאג-TAG כתובת שבדרך כלל מכילה את שם הרחוב/ שם האמן (לא השם האמיתי לרוב) בצבע אחד בלבד. זוהי החתימה הבסיסית של האמן, הוא "מתייג" את עצמו על הקיר ולעיתים היא משתייכת בתוכן שלה לצוות של האמן CREW ולפעמים חלק מהטאג יהיה שם הצוות. אפשר לראות טאגים כמעט בכל מקום אפשרי והם נעשים עם ספריי, טוש או עיפרון. טאגר שיעלה על טאגר אחר ייחשב "לא מוסרי, לא מכבד".
  • טרואו-אפ-(THROWUP) בדרך כלל יהיה יותר מאשר "טאג", מורכב משניים- שלושה צבעים אך עדיין לא נחשב "יצירה" כי זה נעשה מאוד מער ובאופן חזרתי. מזוהה לרוב עם =WRITER אנשים שכותבים את שם הרחוב שלהם. לרוב יהיו מאותיות בלוניות וקו מטהר.
  • היי לייט-(HIGHLIGHT) פס או קו בדרך כלל בצבע לבן. משמש לרוב בציורים ולא באותיות. דמוי אור המכוון אל הציור, גורם לציור להיות אמיתי יותר.
  • סטנסיל- שבלונה: מי שמתשמש בשבלונה בעצם חוסך זמן ויכול לשכפל את היצירה שלו שוב ושוב. אפשר, בעזרת שבלונה, לרדת לפרטים קטנים שקשה להגיע ביד חופשית בספריי. ישנם שבלונות של שכבה אחד ויש שבלונות רב שכבתיות. בנקסי ובלאק לה ראט הם שני אמנים מאוד מפורסמים בשימוש שבלונות.
  • פיס A PIECE זה שם קיצור לMASTERPIECE וזהו ציור גרפיטי, מושקע ומורכב ויהיה מורכב מיותר משלושה צבעים. פיס- זו יצירה שתקבל הרבה קרדיט וכבוד בקרב אמני הרחוב. כיום הרבה אמנים שציירו ברחוב בצורה לא חוקית, יצירו ויתפרנסו מלצייר במקומות באישור.
  • נקודת גן עדן HAEVEN SPOT היא יצירה במיקום שיהיה מאוד קשה להגיע אליו, בד"כ בקצוות של בניינים, גגות או גשרים גבוהים. בגלל שיש בזה כל כך הרבה סכנה ורואים את זה לרוב מכל מקום, אמנים שיעשו את זה יקבלו הרבה כבוד בקרב אמני גרפיטי אחרים וזו גם הסיבה שקוראים לזה נקודת גן עדן כי אם נופלים, עלולים להגיע לגן עדן..
עם השנים, ובמיוחד הודות לצמיחת רשת האינטרנט, הפכה אמנות הרחוב לתנועה כלל עולמית ופעילותה ניכרת גם בישראל. אמנים מכל העולם (ובעיקר מאירופה) מחליפים ביניהם סטיקרים בדואר וזוכים להכרה, הוקרה, והפצה של יצירותיהם.

השאירו תגובה


שימו לב, התגובות מנוטרות לפני פרסום