ארז (EREZOO) אחד האמנים המבטיחים והבולטים בחיפה


"רציתי שהיצירות שלי יגדלו ויקבלו חיים" מספר ארז. לפני שהוא מצייר כל עבודה ברחוב הוא חושב מה יכול להתאים ברחוב ובמרחב הציבורי. כל הרצון ליצור מגיע מהשינויים שאנחנו כחברה עוברים, הוא מספר והוא נהנה לראות את התגובות של הסביבה ליצירות שלו, מה זה גורם לאנשים סביב להרגיש ולראות איך זה מתחבר אליהם בחיי היום-יום.

נפגשנו בבית קפה קטן וחמוד בחיפה, שם ארז עובד ומרגיש בבית. ארז, בן 27, מספר "נולדתי בכרמיאל ועברתי לחיפה רק כשהתחלתי ללמוד פה".

איך התחלת עם האמנות ברחוב?

"התחלתי לפני כ-ארבע שנים. פשוט טיילתי בהודו, נפאל ותאילנד. טיילתי עם עוד שני חברים ויחד ציירנו בכל מיני מקומות בחו"ל וזה התחיל לתפוס עד שמקומות (גסטהאוסים) שמעו עלינו והיו, בתמורה לציורים שלנו, נותנים לנו אוכל ולינה. עשינו את זה במלא מקומות וזה פתח את התיאבון לעשות את זה בעוד מקומות במרחב הציבורי."

שם פגשתי את אושי SWAN שהיום לומד איתי והוא צייר שם ציור על קיר והתלהבתי ממש לראות את הציור שלו בהודו על הנהר, שם הכרנו והוא הסביר לי על כל מיני דברים ואני סיפרתי לו שאני מתכנן ללמוד עיצוב בויצו והיום אנחנו לומדים שם ביחד והשאר היסטוריה".

הוא שנה רביעית ואחרונה בלימודים והוא גר בחיפה. "יש כאן סצנה גדולה של אנשים ואושי כבר היה בתוך העיניינים ודי מהר מהרגע שעברנו לפה, תוך חודש, כבר עשינו שתי עבודות ראשונות שבעצם הצטרפתי אליו ואחר כך עשיתי את העבודה הראשונה שלי בתשלום. בעבר ייצא שבכרמיאל השתעשעתי קצת על הקירות ועד היום יש שם כל מיני ציורים משונים שעשיתי פעם". עשית את זה עם אישור? "לא עשינו את זה במגרש נטוש, מתקנים של פחי זבל ומקומות שמבחינתי לגיטימים ולא בקטע ללכלך."

אתה מתפרנס מזה?

"מתחיל. לפני 5 שנים פתחנו קולקטיב- אני אחי וחבר "ערסל" והוא היה קיים עד היום והיום זה אני, אחי זיו ZIVNIK ורותם שהוא DJ ומפיק והיום אנחנו עוזרים אחד לשני להרים פרוייקטים. בתור אמן קשה לך לפרוץ לבד אז הרעיון הוא להרים אחד את השני ולהצליח ביחד.

רותם חי בבאר שבע, זיו בתל אביב ואני בחיפה ואנחנו עושים שיתופי פעולה."

הייתה לך פעם חוויה עם המשטרה או הערות מעניינות מעוברי אורח?

"הערות יש בלי סוף, לרוב זה תגובות ממש טובות כי יש הרבה קירות מכוערים ויוצא שכבר אני מקבל טלפונים מתושבים שמבקשים שאבוא לצייר על עוד קירות מכוערים, ישנים. פעם אחת הגיעה משטרה כשציירתי בנורדאו, צילמתי בכוונה את הקיר לפני שהיה ממש מכוער והיה ציור גדול של זין והפועל חיפה. הגיע שוטר ושאל מה אני עושה, סיפרתי לו שקיבלתי אישור מהשכן והראתי לו תמונה של מה שהיה שם לפני והוא אשכרה אמר לי "אה יופי תמשיך". לדעתי כל עוד הגישה טובה ומכבדת זה גם היחס שמקבלים. על עוד לא עושים על בתים עתיקים ובתי כנסת זה מכבד."

מצד שני העירייה מוחקת- ראיתי והבנתי לא?

"כן כי הם רוצים למנוע מהדברים האלה להתפשט בעיניי פשוט עצוב שהם מוחקים משהו שהוא טוב ושלא מפריע לאף אחד. כאן (מסדה) זה היה חריף אם הם היו מוחקים הכל. הברוקן עברו לגור כאן וציירו כאן והפכו את זה לחצי חוקי והיום זה לגיטימי לצייר כאן ובפועל כל האישורים כאן הם אפורים כי זה במרחב הציבורי הגופים ביניהם לא מסונכרנים. אני אף פעם לא אבוא להתנגח. בסופו של דבר זה עוזר אחד לשני- זה מקדם עסקים ואת העירייה גם אם לא תמיד היא תומכת."

מישהו בכל זאת עוזר לך עם זה?

"עם הזמן התחילו להיווצר בחיפה כל מיני הזדמנויות, נוצרו מפגשים, אני התחלתי להאמין שאפשר להרים כל מיני פרוייקטים וגם ציורים. חצי שנה אחרי שעברתי לכאן פגשתי את ירון, שאחראי על כל התרבות הבלתי פורמלית בשכונה מטעם המתנס וביוזמת התושבים וככה התחלתי ליזום תערוכות ונחשפתי לאמנים שונים ואז שיתפתי אותו ברעיון שלי על נורדאו- רחוב שפעם היה מדהים והיום הוא ממש מוזנח. לפני 6 שנים התחילה להיות התעוררות לרחוב. ב2014, ירון השיג את האישורים וריכזנו 17 אמנים והצלחנו להשיג אישורים מבעלי המקומות, שבהתחלה התנגדו כי חשבו שנשחית להם את המקומות, ואחרי ששיכנענו אותם. הגיעו 1000 איש ופשוט ראית את נורדאו שזה רחוב ריק מלא באנשים וראו את האמנים מציירים. ככה זה התחיל, כל פעם שהיה לי רעיון וחוסר זמן יצרתי קשר עם ירון והרמנו פרוייקטים שונים.עשינו פרוייקט "צובעים את השוק" ואז אירגנו את זה שוב ושוב עד שהחלה שם טברנה קבועה פעם בשבוע."

צובעים את הפחים בהילל, מסדה מרקט ועוד פרוייקטים שונים- זה רק חלק קטן מהיוזמות שארז סיפר לי שהוא מארגן כאן. "ואז התחיל פרוייקט הדיקטים- להביא דיקטים, לאפשר לאמנים מהשכונה לצייר עליהם ולתלות אותם בשכונה.וזה נחמד כי זה נותן במה לאמנים מהשכונה. יש את אנה אמנית סטנסיל, יש בחור בן 17 שהוא ממש מוכשר ועוד מקומיים.. היה עוד אחד שלי פה ועוד אחד שם" ומה קרה להם? "נלקח".

אמנות הרחוב, בטח אם זה של ארז, הופכת למציאה לאנשים והם מוצאים דרך לקחת אותה אליהם הביתה 😊

יש רגעים מאתגרים?

"באיזשהו שלב נמאס לי לעשות בשביל כולם. לדעת את הגבול של לתת. לפני שנה וחצי התחלתי להתמקד בעצמי, לצייר יותר בתשלום ולהשתתף בפרוייקטים מאשר להרים פרוייקטים בשביל אחרים. אני חייב לפתח את עצמי לפני שאני מתחיל עוד פרוייקט."

אתה רואה את עצמך נשאר בחיפה?

"בטוח בשנתיים הקרובות ונראה מה אחר כך. הרעיון הוא שיהיה כאן משהו חלוצי ואני אשמח שמעצבים ואמנים לא יעזבו את העיר. חשבנו לפתוח חלל משותף ליצירה שאפשר להציג בפנים עבודות ולעבוד ולהיות מרכזון תרבותי פה. זה שהברוקן החליטו לגור כאן אומר הרבה לדעתי"

ארז (EREZOO) אחד האמנים המבטיחים והבולטים בחיפה. ההמלצה שלי- לכו לראות עבודות שלו ואם אתם רואים מישהו שובר את הקיר/ דיקט עם ציור שלו- דעו לכם שזו השקעה טובה 😉.


השאירו תגובה


שימו לב, התגובות מנוטרות לפני פרסום