היעד החם הבא- גרפיטי ואמנות רחוב בפריז

אוגוסט 23, 2019 2:15 אין תגובותאם אתם אוהבים גרפיטי ואמנות רחוב- פריז היא היעד הבא. פריז היא המשכן של כמה מאמני הרחוב הגדולים בעולם והיא יעד מבוקש מאוד לגרפיטי באירופה – ואפילו בעולם.

יצאנו לדרך, אחיות שלי ואני והפעם לפריז. ממחקר מקדים היה נראה שיש הרבה גרפיטי ואמנות רחוב בפריז אבל לא היה ברור למה לצפות. פינקנו את עצמנו במפגש עם 4 מקומיים שיראו לנו את הדרך אל האיזורים והעבודות הכי שוות. ובהחלט התוצאות היו מרשימות.

נתחיל מהסוף להתחלה בתמצית ועל הכל ארחיב בהמשך. ביקרנו בארבעה מקומות שונים: רובע 13, בלוויל (רובע 11 ורובע 20), שכונת מונמרט, ובויטרי- פרבר של פריז, מרחק 20 דק נסיעה שהיום נקרא "בירת הגרפיטי של צרפת". המסקנות הן:

אם יש מקום שחובה לבקר בו זה ברובע 13 בפריז ומומלץ לקחת מדריך מקומי או להשתמש בבלוג הזה כמקור לסיפורים ומידע מעניין על העבודות.

קצת על הסצנה של הגרפיטי ואמנות הרחוב בפריז-

הגרפיטי בפריז ככל הנראה קיים עוד מהמאה ה-19 עם המהפכה הצרפתית כשהמעמד השלישי והאיכרים יצאו נגד המלוכה. עם זאת, הגרפיטי שאנחנו מכירים היום, שהתחיל על המטרו בפריז, התחיל בשנות ה-70, עוד לפני שהתופעה הגיעה לטוקיו וניו יורק. מבחינה חברתית הגרפיטי בפריז היה אמצעי נכבד של התעמולה כשסטנסילים (שבלונות) הייתה אחת הטכניקות הנפוצות והמפורסמות ביותר באמנות רחוב. אחד האמנים המפורסמים והחשובים ביותר הוא Blek la ret  בלאק לה ראט, שריסס סטנסילים רבים של חולדה בגודל אדם בתחילת שנות ה-80.

לנו נאמר שהגרפיטי התחיל כמחאה על זה שפרסום נכנס למרחב הציבורי והאמנים אמרו אם להם מותר גם לנו מותר.

ויטרי סור סין Vitry-sur-Seine (Val de Marne)

לפעמים שווה לצאת קצת מחוץ לעיר לבקר משהו מיוחד באמת. ויטרי היא בהחלט אחד מהמקומות האלו- עיר/ עיירה מנומנמת אך מאוד פופולרית לחובבי אמנות רחוב ונמצאת בפאתי פריז. העיר האפורה, חסרת האישיות, הפכה בחמש השנים האחרונות לסדנה מושלמת עבור אמני רחוב מרחבי העולם. מעל למאה אמנים בינלאומיים ויותר מ -400 יצירות גרפיטי הם אלה שהפכו את ויטרי לאחת הערים הטובות ביותר לגלות רחוב אמנות.

בזכות השמועות התחילו להגיע אנשים לראות את אמנות הרחוב והגרפיטי מצוידים במצלמות. כיום התופעה כל כך רווחת שהעירייה והמקומיים מציעים טיולים מודרכים שונים באיזור. למעשה זה ממש לא חובה לקחת סיור מודרך, אם כי מומלץ, כך או אחרת אם תסתובבו קצת באיזור Vitry-sur-Seine תוכלו להנות משפע של גרפיטי בכל פינה. כל מה שצריך זה לשמור על עיניים פקוחות. תוכלו לזהות ציורי קיר ענקיים שלו מהצדדים של המבנים, או למצוא דיוקנאות תוססים מעורבים על תיבות דואר, קירות וסמטאות חבויות בצדדים. מוזמנים להנות מהמפה המצורפת שתראה לכם את המיקום של חלק מהעבודות המרשימות ביותר.

הכל התחיל בשנת 2008 כאשר כריסטיאן גומי, אחד מאמני הגרפיטי הידועים ביותר, ידוע בשם C215, שגר בויטרי. לאחר גירושים מאשתו הוא התחיל לצייר דיוקנאות של הבת שלו כדי שתדע שאבא שלה חושב עליה והוא ריסס אותם בדרך מהבית שלה לבית הספר, עם הזמן צייר גם דיוקנאות של אישתו ופיזר אותם בדרך לעבודה שלה ולאחר זמן מה, קירות העיר רבים היו מעוטרים בצבעוניות, מה שתרם לעיירה המנומנמת. כריסטיאן הזמין כמה מחבריו לגרפיטי להצטרף לפרויקט עירוני, כך הם הפכו את ויטרי למגרש המשחקים לאמני רחוב ובמהרה ויטרי הפכה לחלון ראווה של אמנות עירונית. מאה אמני רחוב מרחבי העולם, שמות אנונימיים וגדולים, הפכו בתוך כמה שנים בודדות את האיזור לטרנדי ומדליק.

C215

C215  יכול להיות שזו הבת שלו

אמני הרחוב הפופולריים ביותר באזור הם: C215, ג'ף אירוסול  Jef Aérosol, סת ' Seth, Mosko, ouvrier, MR A ו ג 'רום מסנגר Jérôme Mesnager. מוזמנים ללחוץ על הקישורים ולראות עוד מידע עליהם.

ברגע  שיוצאים מהרכבת ב Vitry-on-Seine, רואים עבודת קיר מרשימה ראשונה- רובוט גדול עם כומתה על הראש ושרביט מתחת לזרוע, צבוע על חזית מסעדת המלון של התחנה. היצירה הענקית של האיטלקי פיקסל פאנצ'ו PIXEL PANCHO שנולד בטורינו ב -1984. הוא אוהב מאוד צבעים וצורות. עבודותיו מסקרנות ומושפעות מסלבדור דאלי וחואקין סורולה Joaquim Sorolla. ברוב העבודות שלו אפשר לראות ציור של רובוט. למרבה המזל, הוא נוסע הרבה ומשאיר את חותמו בכל מקום, וכך גם בויטרי. עבודה זו היא הראשונה מתוך רבות שנוצרה בזכות תמיכה של העירייה שאף משלמת לאמנים על היצירות. האינטרס של העירייה היא לקדם את האיזור המנומנם ולהביא אליה תיירים. בדרכנו פגשנו עוד תיירים זרים משוטטים ברחובות כדי לגלות את העבודות. העירייה משתדלת למנוע גרפיטי פראי באישון לילה ולכן מעודדת אמנים להגיע ולצייר במהלך היום, ליצור קשר עם המקומיים – מה שמאפשר עבודות גרפיטי ענקיות שמגיעות למעלה מ30 מטר גובה!

פיקאסל פאנצ'ו, הרובוט האיטלקי

C215

האמן C215 נקרא כריסטיאן, נולד ב1973, היום בן 44. התחיל לעשות גרפיטי בשנות ה90 והפסיק. ב2006 כשהתגרש מאשתו התחיל לצייר את הבת שלו ואשתו וריסס את זה בדרך לבית ספר ולעבודה כדי להראות להם שהוא חושב עליהם. הוא עושה הומלסים, אשתו והבת שלו, זוגות וחיות. הוא מאוד הומני ואנושי. העבודות שלו מאוד עדינות ויפות. את העבודות הוא מעטר ברקע ביד חופשית ולאחר מכן מרסס שבלונות בשכבות רבות- בין 3-10 שבלונות שחתוכות על קרטון בעבודת יד מאוד פרטנים ומושקעת. לוקח לו שעות ולפעמים ימים של עבודה לחתוך פורטרט אחד אך היתרון הוא שהוא מכין את רוב העבודה בבית וכשהוא יוצא לרסס ברחוב הוא מרוויח זמן יקר בעיקר כשזה נעשה בצורה לא חוקית. לפעמים הוא ייצא לרסס עם חברים ויעזר בהם.
הפרצופים שחור לבן אפשר לראות את בהם את האנשים האמיתיים והפשוטים- מהגרים, הומלסים, זקנים- דרך הקמטים רואים את הקריקטורה שלהם והם לא משאירים אתכם אדישים.


Roa   2011
Roa מבריסול במקור. העבודות שלו לרוב יהיו בשחור לבן ולרוב יהיו של בעלי חיים מהאיזור. עבודה מאוד מרשימה שגורמת לאנשים לא לראות את שאר הדברים שמסביב. בדרך כלל הוא מצייר בקנה מידה גדול ציורי קיר של ארנבות, ציפורים, חולדות, דגים ובעלי חיים אחרים שניתן למצוא באיזוראך חלק מהציורים שלו גם מטרידים כמו שלדים או יצורים מתים שמשקפים באופן ישיר את דעותיו הפסימיות של Roa על החברה. למרות שהוא אמן מפורסם ונחשב, לא ידוע הרבה עליו הוא אנונימי ומסתורי וכך יצירותיו.

ROA, VITRY

Fake

חיקוי FAKE  אמן הולנדי מאמסטרדם שנולד ב – 1980 מספר על עצמו שהוא גדל בסביבה אפורה ומשעממת, וחש את הדחף להביא חיוך על פני אנשים אחרים באמצעות אירוניה והומור. הוא מעיד לאחר גילוי כוחם של סטנסילים, הוא היה מכור.

הוא קורא לעצמו חיקוי FAKE והוא אוהב לתת טוויסט הומוריסטי או אירוני. אחת היצירות האיקוניות ביותר שלו, שאשכרה נתקלנו בה בויטרי, נקראת "אהבה מדומה" – על איך האהבה יכולה להזיק. הוא מספר שהרבה האנשים סביבו היו שבורי לב, וזה נתן לו השראה

 לעשות את זה אמנות.

העבודה המפורסמת של Fake  בויטרי

Misstic  

חתול בכחול שחור
‎"גברים הם כמו כלבים הם תמיד מחפשים את הפרס"
Miss.Tic מיס טייק היא משוררת ואמנית חזותית מהראשונות בפריז, חלק מהעבודות ברחוב הן מאז 1985 והיא עובדת עם סטנסיל- שבלונות. ביצירות שלה היא חדה מאוד במשפטים שהיא כותבת והרבה מהיצירות שלה נעשות עם ביטוי חופשי. האמנות שלה מבוססת על תערובת עדינה של קלילות וכוח הכבידה, פזיזות ופרובוקציה. היום היא מציגה בירידי אמנות בינלאומיים, חלק מעבודותיה נרכשו על ידי מוזיאון ויקטוריה ואלברט, לונדון וקרן האמנות העכשווית של העיר פריז.

אסטרו Astro

עבודה שנעשתה במרץ 2014, 

לקח לו שבוע שלם לצייר אותה עם רולרים וספריים. התחיל לעשות גרפיטי בשנת 2000 בפרברים הצפוניים של פריז. מתמקד ביצירות שלו באותיות וסגנון חופשי. משלב בטכניקה שלו אמנות מופשטת, קליגרפיה וצורות דינמיות. הוא משתמש בכוח של הצבעים ומצליח ליצור עומק ביצירות שלו. עבודה ענקית של 33 מטר! מצורף לינק לוידיאו שתיעד את העבודה שלו. מדהים. מוזמנים ללחוץ על הקישור הבא.

אסטרו 2014, שבוע שלם של עבודה

אמנות הרחוב כל המן מתפתחת ומשתנה באיזור הזה. אם אתם מגיעים לויטרי סור סיינה נשמח שתודיע לנו מה מצאתם. אתם מוזמנים לפרסם/ לשלוח את התמונה עם העבודה האהובה עליכם בויטרי לדף הפייסבוק שלנו, נשמח שכולם יהנו ממנה ויתעדכנו!

איך מגיעים?

Vitry-sur-Seine נמצא במחלקת Val de Marne. הדרך הכי קלה ומומלצת היא ברכבת עם RER E, תחנת ויטרי סור סאן (Vitry-sur-Seine) אופציה נוספת שחשבנו עליה ולא ניסינו היא להשכיר אופניים בפריז. שימו לב! קונים כרטיס השכרת אופנים יומי בפריז אך התשלום על האופניים הם לפי זמן. (נחתם בדם.. אחרי שבילינו עם האופניים 5 שעות גילינו את גודל הקנס).

מאת אלינוי קיסלוב, אמנית רחוב מישראל. פורסם בתאריך 16/10/2017 בשעה 15:04